EV99 suur etiketiülevaade: iga stilistiline viga ei ole etiketireeglite rikkumine


Foto: Shutterstock

Täna õhtul Estonia teatri- ja kontserdimajas toimuv Eesti Vabariigi 99. aastapäeva pidulik kontsert ja järgnev vastuvõtt on meie riigi sünnipäevapidu – kuidas peaks suurel peol riietuma ja käituma, et kriitikutele võimalikult vähe jutuainet pakkuda?

Sobiv rõivastus daamile

Vastuvõtul, kus kutsel on märgitud “frakk” või “tume ülikond”, kannab daam täispikka, maani ulatuvat kleiti. Sellise märke puhul on lubatud kanda ka pika seelikuga kostüümi ning rahvarõivaid. Traditsiooniliselt ei kanna Eesti Vabariigi aastapäeva pidulikul kontserdil ja sellele järgneval vastuvõtul daamid pükskostüümi. Tegelikult kantakse maailmas ka pükskostüüme, aga nende pükste lõige on erinev meie igapäevasest pükskostüümist. Kui keegi kannab sündmusel siiski pükskostüümi, ei peaks teda sel juhul kritiseerima.

Alati tuleb arvestada ka sellega, kas olete ise kutse saaja või kutsutud külalise saatja. Daamil on oma suursuguse välimusega väga lihtne jätta varju ametiisik, kes oma teenetega riigi ees on selle kutse välja teeninud. Seega, kui olete ametiisiku saatja, siis pidage silmas, et esiplaanil peab olema siiski ametiisik, kes kutse sai. Tagasihoidlikuma kleidi valivad tavaliselt ka kirikutegelaste ning sõjaväelaste abikaasad.

Kui usaldate moekunstniku või stilisti maitset, siis ärge end ära unustage. Vahel on vaja ka disainerile meelde tuletada, et tegemist on riigi pidupäeva, mitte aasta moesündmusega, kus kunstnikul avaneb võimalus oma ainukordseid ideid demonstreerida.


President Toomas Hendrik Ilves ja proua Ieva Ilves, 2016. Foto: Karli Saul

Kui pikk peab olema kleit? Kui kutsele on märgitud “frakk” või “tume ülikond”, peab daami kleit ulatuma maani. Lubatud on ka pika seelikuga kostüüm ja rahvarõivad.

Kingad. Pika kleidi juurde sobivad kerged, kuid kinnised kingad. Sukad olgu ihu- või kleiditooni.

Õlad – katta või mitte? Seni on olnud soovitatav kontserdi ja kätlemise ajal õlad katta ning hiljem vastuvõtul osaledes võidakse olla paljastatud õlgadega. Kindlasti ei saa valeks pidada ka varianti, kui daam on paljastatud õlgadega kleidis. Frakki kandva härra kõrval on kleit sageli pidulikum ja suursugusem kui tumedat ülikonda kandva härra kõrval. Paar peab ka oma rõivastuses moodustama ühtse stilistilise terviku.

Kui sügav võib olla dekoltee? Maitsekalt paljastatud õlg ja dekoltee ei ole keelatud. Seda muidugi juhul, kui daam selle elegantselt välja kannab ja endale liigset tähelepanu ei tõmba. Erineva figuuriga daamidel on maitsekas dekoltee erineva sügavusega. Kes tahab olla kindel, et kleit perfektselt sobib, usaldagu stilisti või disainerit. Just temal peab olema julgust daamile öelda, kui soovitud dekoltee või paljastatud õlg ei näe välja maitsekas, esteetiline ja stiilne.

Milliseid ehteid valida? Kõiki aksessuaare peab olema kandjal mugav kanda – silmatorkavate autoriehete puhul peab ehe tunduma “osa kandjast”. Ehtekunstnik peaks koos stilisti ja disaineriga ennekõike mõtlema sellele, kas kõik sobib konkreetsele pidulikule sündmusele ning kas ehted sobivad laitmatult daami isikupära, kleidi või kostüümiga.

Rahvarõivaste kandmine on austusavaldus kultuurile. Rahvariietega saavad nii daamid kui ka härrad asendada kelleltki luba küsimata (ka siis, kui kutsel märget kirjas ei ole) kõiki riietusetiketi soovitusi (frakk, smoking, tume ülikond). Lubatud on ka variant, et näiteks härra kannab frakki (tumedat ülikonda) ja proua rahvariideid ning vastupidi. Sellisel juhul tuleb kindlasti silmas pidada, et riietus omavahel kenasti stilistiliselt haakuks. Sobivad ka kõikvõimalikud tänapäevased rahvuslikus stiilis valmistatud rõivad. Maailmas on kujunenud komme, et kui daam või härra on rahvariietes, siis moekriitikud jätavad riietuse kommenteerimata.

Sobiv rõivastus härrale

Vastavalt kutsele on härrad oodatud frakis, tumedas ülikonnas või rahvariietes. Smoking ei ole lubatud.

Tumeda ülikonna all mõistetakse värvilt mustast, tumesinisest või tumehallist materjalist ülikonda. Materjal võib olla peene värvilise triibuga. Vastuvõtul, kus kutsele on märgitud “frakk”, soovitatakse kanda pigem musta värvi kangast ülikonda. Kangas võib olla peene triibuga.

Tume ülikond on meeste pidulikus moes asendamatu. Tumeda ülikonnaga saab asendada frakki ja smokingut. Vastupidine variant ei ole lubatud. Fraki, smokingu ja tumeda ülikonna asemel võib alati riietuda ka rahvarõivastesse.

Oleme erinevatel aastatel näinud ka selliseid mehi, kes on interpreteerinud tumedat ülikonda omal moel, lisanud kas ebatraditsioonilisi esemeid või silmatorkavaid aksessuaare. Sellist omapära tervitatakse reeglina just kunsti- ja kultuuriinimeste puhul. Mainitud valikutega ei rikuta etiketireegleid – pigem on tegemist stiliste valikutega ja võimalike eriarvamustega stilistikast lähtuvalt. Juhul, kui keegi on sündmusel riietunud pisut teistmoodi, kui olete senini harjunud nägema, ei pruugi midagi valesti olla. Maailm muutub iga päev ning etikett ja stilistika koos sellega.

Juhul, kui härra valib kandmiseks fraki, siis vähemalt esimesel korral tuleks endale leida hea abiline, kes riietumisel nõu annab. Kindlasti ei tohiks frakki juhuslikult selga panna – jälgima peab teatud detaile.

Vest peab kindlasti ulatuma püksivärvlist veidi allapoole ning vesti ja pükste vahelt ei tohiks „turritada“ särgihõlm.

Püksid vajavad trakse. Kandke neid alati, kui kannate frakki.

Särk kuulugu spetsiaalselt fraki juurde. Fraki ja smokingi särk ei ole üks ja seesama.

Valge vesti äär võib fraki pintsakuhõlma alt välja paista või ka mitte – erinevad stilistid on jäänud erinevatele seisukohtadele ja praktikas on kasutusel mõlemad variandid. Spetsialist oskab soovitada, kuidas on konkreetse härra puhul kenam.

Vest on frakil alati valge.

Lips on frakil alati valge.

Kehahoiak on fraki puhul väga oluline. Toolile istudes tuleb jälgida, et ei istutaks fraki sabadele. Läbi tuleb mõelda, millise mantliga sündmusele tulla. Jope ja lühikesed mantlid ei sobi. Juhul, kui ei ole kogemust fraki kandmisel ja aega endale detaile selgeks teha, on kindlam kanda tumedat ülikonda.

Kommenteeri!