FOTOD | President Kersti Kaljulaid avaldab oma vastuvõtu riietusega austust Pärnumaale


Foto: Priit Simson

Juubelirõivastega avaldab presidendipaar vastuvõtul sel aastal austust Pärnumaale ja selle rollile Eesti iseseisvumisel, kandes Tori kihelkonna umbes saja aasta taguseid linnamoelisi rahvarõivaid.

Presidendi kantselei sõnul on tegemist möödunud sajandi alguses kantud rõivastega. Toona ei olnud rahvarõivad enam igapäevane riietus, vaid neid kanti juba rohkem piduriidena, et näidata oma eestlaseks olemist.

President Kersti Kaljulaid kannab EV100 vastuvõtul kraeta särki, kangastelgedel kootud triibuseelikut, kirivööd, villasest vabrikukangast tehtud punast linnamoelist jakki ja nöörsaapaid. Rahvarõivad on traditsiooniliselt olnud ka staatuse näitajad. Lähtudes riigipea ametiketi mõjukusest on loobutud traditsioonilistest ehetest ning abielunaise kohustuslikest komplekti osadest – tanust ja põllest.

Foto: Rauno Volmar

Presidendi abikaasa Georgi-Rene Maksimovski kannab särki, vitssõlge, kaelarätikut, linnamoelist siidivesti ja pikki pükse, pikk-kuube, võrkvööd, kaapkübarat ja säärsaapaid. Pealisrõivana on traditsiooniliselt mehed kandnud pikk-kuue all ka vatti. Kuna tegemist on linnamoeliste ja traditsiooniliste rahvarõivaste kombineerimisega ja 20. sajandi alguses oli rahvarõivaste kandmine juba vabam ning vähem reeglipärasem, on antud komplektis siseruumides viibimisel eelistatud pidulikku pikk-kuube koos võrkvööga ja loobutud vatist.

Nii triibuseelik kui pikk-kuub olid mõlemad eestlaste jaoks rahvuslikkuse sümbolid nii toona kui on nüüdki.

Foto: Rauno Volmar

Riided valmisid käsitööna ja nende tegijateks on viis meistrit: Tartu Ülikooli (TÜ) Viljandi Kultuuriakadeemia ja Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli õpetaja Inna Raud, käsitööettevõtjad Marianne Ratškova, Leeda Ots ja Maret Lehis ning TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia metallieriala õppejõud Indrek Ikkonen.

Kommenteeri!