Juuste valesti kammimine enne pesemist

Pole just kõige lihtsam pesta sassis juukseid, seega paljud meist kammivad või harjavad juukseid enne pesemist. Kuid White Sands juuksehooldustoodete looja Fernando Salas ütleb, et juuste mitte korralikult kammimine võib kiharaid tõsiselt kahjustada. Paljusid inimesi on õpetatud juukseid kammima alates pealaest liikudes juukseotsteni, kuid Salas ütleb, et see pole tegelikult õige viis. Ta soovitab juukseid kammida hoopis alustades otstest – jaota juuksed õhukesteks osadeks ning harja neid sel viisil põhjalikult, liikudes järk-järgult juuksejuurte suunas.

Ta selgitab: „Kui kammid juuksed suunaga alt üles, siis töötad pusade lahti harutamisel korraga väiksema juuste kogusega.“ Juuksekarvade murdumise vältimiseks soovitab Salas järgnevat: „Väikeste aladega töötamine on siinkohal võti. Kui püüad juukseid kammida liikudes ülevalt alla, siis mõtle kui palju juukseid üritad ühe korraga kammist läbi tirida.“

See on peaaegu võrreldav katsega harutada sõlmedest lahti kaelakeed. Kõik teavad, et seda viimast väikest sõlme on palju lihtsam lahti harutada kui hiiglaslikku esimest. Seetõttu ongi Salase meetod sinu juuste vastu tunduvalt leebem.

Sa ei mõtle, kust tuleb vesi

Meist enamike jaoks tuleb vesi lihtsalt duši otsikust välja ja me ei mõtle sellele kuigi pikalt ega mõtiskle, kas vee allikas võib meie juukseid mõjutada. Kuid mõned veetüübid, eriti karm vesi, võib vägagi palju mõjutada, missugused sinu juuksed välja näevad.

Kui sa aga mõtled, et pead halbade soengupäevade tõttu kolima hakkama, siis soovitab juuksesalongi Acorn Hill Salon omanik Shannon Combs sul pakkimisega veidi oodata. Ta selgitab: „Sa ei pea juuste pesemiseks ilmtingimata kasutama filtreeritud vett, kuid olenevalt sellest, kus sa elad, võiksid seda siiski kaaluda, kuna vees sisalduvate mineraalide kogunemine juuste pinnale võib ajapikku nende värvi muuta.“

Kui karm vesi on sinu probleemiks, siis sa pole selles üksi. Juuksestilist Michelle Guetersloh paljastab, et ainuüksi Ameerikas on enam kui 80 % kodudest karm vesi. Õnneks on tema sõnul sellele mitu lihtsat lahendust. „Soovitan vajadusel kasutada spetsiaalseid vett pehmendavaid šampoone või kristalle, et eemaldada karmist veest juustesse kinni jäänud ained, mis võivad panna juuksed peadligi hoidma, muuta need raskeks, karmiks ja kahuseks.“

Kasutad liiga kuuma vett

Juukseekspert Sophia Porter ütleb, et enamik naised peaksid oma juukseid pestes kasutama jahedamat vett. „Naised peaksid andma endast parima, et mitte kasutada juuste pesemisel liiga kuuma vett, kuna see eemaldab juustest naturaalse rasu ja muudab värvi tunduvalt tuhmimaks,“ ütleb ta.

Stephanie Johnson Dallase Fusion Studiost paljastab, et kuuma vee vältimine on eriti oluline nende naiste jaoks, kellel on värvitud juuksed. Ta selgitab. „Mida kuumem vesi, seda rohkem toitaineid ja värvi kaduma läheb. Kutiikulid kaitsevad sinu juukseid, seega kaitse sina omakorda neid. Kuum vesi on eriti kahjulik õhukeste ja kahjustatud juuste kutiikulitele. Loputa vähemalt juuksepalsameid ja maske juustest välja jahedama veega.“

Sellegipoolest ei pea sa alati külma vett kasutama. Guetersloh ütleb, et soe vesi aitab siiski kõige paremini juustest mustust välja saada. „Sooja vett peaks kasutama juukseid šampooniga pestes, et neid pehmendada ja mustust eemaldada.“ Pärast palsami või maski juustesse kandmist soovitab ta aga tõepoolest veetemperatuuri maha keerata. „Jahedama veega juukseid loputades justkui kinnitad neisse niiskuse ja lisad sära, kuna see sulgeb juuksekutiikulid ning seetõttu näevadki kiharad siledamad välja.“ Kui aga külma veega pesemine tundub sulle piinarikkas, soovitab Combs leida kuldse kesktee ja juukseid vaid leige veega pesta.

Kasutad teatud kemikaale sisaldavaid tooteid

Peaaegu kõik juuksestilistid soovitavad vältida tooteid, mis sisaldavad sulfaate. Seda soovitavad ka meditsiinitöötajad. Dermatoloog Dr Joel Schlessinger ütleb, et see koostisosa ei kahjusta ainult sinu juukseid, vaid on kahjulik ka neile inimestele, kellel on tundlik nahk ja peanahk. „Väldi naatriumlaurüülsulfaati, kuna just sulfaadid ärritavad nahka ja juukseid, millel on kalduvus ekseemile, allergiatele ja teistele ärritustele. Kõik, kellel on tundlik nahk, peaksid valima leebed, sulfaadivabad šampoonid.“

Sulfaadid pole ainsad koostisosad, mida vältima peaksid. Staaride juuksestilist Anthony Pazos lisab: „Ära mitte kunagi osta šampooni või palsamit, mis sisaldab parabeene, kuna need kinnituvad juuste pinnale ning jätavad endast maha ebameeldiva vahakihi.“

Johnson paljastab, et võti peitub lõppude lõpuks hinnaklassis ning on oluline käia välja mõned lisaeurod, et saada parema kvaliteediga tooteid. „Soodsad šampoonid sisaldavad ohtralt odavaid puhastavaid koostisosi, kaasaarvatud sulfaate, mis kuivatavad ja justkui koorivad juustelt värvi maha. Tagajärjeks on kahused juuksed ja palju muudki probleemset.“ Ta soovitab ka vältida tooteid, mis sisaldavad sünteetilist keratiini. „Mõned brändid, kes saavad endale lubada suursuguseid kulutusi reklaamplakatitele lisavad toodetesse sünteetilist keratiini, mis kahjustavad nii kutiikuleid kui ka otseselt peanahka.“

Sa ei võta arvesse oma juuksetüüpi

Erinevatel juuksetüüpidel on erinevad puhastusvajadused. Guetersloh selgitab: „Kui sul on väga rasused juuksed, kanna juustesse šampooni enne kui need märjaks teed. Nii saad rasu põhjalikumalt eemaldada.“

Johnson ütleb, et ka peanaha seisukorrale tähelepanu pööramine on oluline ning see teema tuleb tal klientidega väga tihti jutuks. „Jagasin alles hiljuti ühe naisega nippi, kes tundis muret, et tema tundlik, kuiv ja kergesti kõõmaga kattuv peanahk ei saa mingil viisil klaariks. Ta kasutas sügavpuhastavaid šampoone, mis muutsid probleemi vaid hullemaks ning tema peanahk oli täielikult tasakaalust väljas. Leia professionaalsed tooted, mis vastavad just sinu juuksetüübi ja peanaha vajadustele. Vahe on tõepoolest märgatav.“

Asi ei ole vaid sinu juuste ja peanaha seisukorras, vaid ka sinu juuste pikkus peaks määrama, kui tihti juukseid pesema peaksid, väidab staaride juuksestilist Brandon Martinez. „Enamik naised teevad selle vea, eriti kui neil on pikemad juuksed, et nad ei kasuta pärast pesemist juustesse jäetavat siluvat ning pusasid ennetavat toodet.“

Ka värv võib olla mõjuvaks faktoriks. Pazos ütleb, et blondide juuste omanikud peaksid eriti suurt tähelepanu pöörama sellele, missuguseid šampoone nad kasutavad ning lisama oma juuksehooldusrutiini ka aeg-ajalt hõbešampooni kasutamise, et ennetada juuste kollaseks muutumist ning säilitada tuhkblondi tulemust.

Kasutad šampoonitamisel vale tehnikat

Olemas on väga spetsiifiline viis, kuidas tegelikult šampooniga juukseid pesema peaksid. Johnson sõnab: „Juuksed on märgadena kõige hapramad, seega ei peaks sa seda pesemise ajal korraga pealaele kokku koguma ning tugevalt šampooniga hõõruma hakkama. Šampoon on tegelikult mõeldud vaid peanahale ning juuste keskosale ja otstele on loodud palsam. Seega, kasuta šampooni keskendudes peanahale ja tõmba seda vaid õrnalt ülejäänud juustele, et neid mustusest puhastada ning seejärel loputa põhjalikult.“

Guetersloh soovitab ka, et tihtipeale ei pea sa šampoonitama kogu pead. „Enamik naisi kasutab šampooni peanahast kuni juukseotsteni. See aga kuivatab juukseotsi. Šampooni eesmärk on peanahalt üleliigset rasu ja mustust eemaldada, kuna just selles piirkonnas need tekivad ja sellesse jäävad need ka lõksu. Seega, kasuta šampooni vaid peanahal, kui sa just ei püüa kogu juuste pikkusest tugevat aroomi, nagu näiteks lõkkelõhna, eemaldada.“

Staaride juuksestilist Deycke Heidorn ütleb, et kui sa soovid, et sinu juuksed näeksid välja maksimaalselt parimad, pead neisse tõepoolest aega investeerima. „Paljud naised lähevad duši alla ja lihtsalt pesevad oma juukseid kiiresti samal ajal. Sel viisil aga ei saa juuksehooldustooteid kasutada maksimaalsel võimalikul viisil. Luba enda see lisaminut ning garanteerime, et sinu juuksed näevad välja terved ja toidetud. Masseeri šampooni juustesse mõlema käega. See aitab ka peanahka stimuleerida, ergutades vereringet ja juuksekasvu.“

Pesed juukseid liiga tihti

Guetersloh ütleb: „98 % inimestest ei pea oma juukseid iga päev pesema. Jah, mõned inimesed ütlevad küll, et kui nad ei pese juukseid kauem kui iga päeva järel, muutuvad kiharad liiga rasuseks. Enamik ajast aga tekitame selle probleemi endale ise.“ Ta ütleb, et juuste liiga tihti pesemine võib põhjustada mitmeid probleeme. „Üleliigse puhastamise tulemusena hakkab peanahk kiiremini rasu tootma, et asendada seda, mida sellelt pidevalt eemaldatakse. Kui lõpetame niivõrd tihti šampooni kasutamise, läheb ka keha uuesti tasakaalu ning sa suudad pikema aja jooksul šampooni kasutamisest eemale hoida. Nii võidad aega ja säästad ka oma juukseid. Ütlen enamikele klientidele, kes seda probleemi kurdavad, et nad peseksid juukseid ülepäeviti ning kui tõepoolest vahepeal värskendust vajavad, kasutaksid kuivšampooni.“

Ta märgib aga, et tulemused võtavad aega. „Umbes kahe kuni kolme kuu järel peaksid märkama, et sinu juuksed on vähem rasused. Olen vaid ühel korral kuulnud, et see lähenemine pole toiminud ning seda seetõttu, et rasu üleliigne tootmine kehas esines perekonnas geneetiliselt. See on aga erand ning kindlasti mitte reegel.“

Dr Schlessinger ütleb, et liiga tihti šampoonitamisel on veelgi rohkem negatiivseid tagajärgi. „Kui sul on tundlik peanahk, siis võib liiga tihe šampoonitamine seda ärritust hullemaks muuta, kuna see eemaldab peanahalt loomulikke õlisid ning muudab naha kuivaks, tekitades justkui kiskuva ja ebamugava tunde. Üldiselt võiksidki proovida šampooni kasutamist ülepäeviti.“

Sa ei pööra juuksepikendustele tähelepanu

Me kõik teame, et juuksepikendused on ilusad, kuid need nõuavad ka teatavat järjepidevust ning kindlate hooldusjuhiste silmas pidamist, et need ka kaunid püsiksid. Kristina Gibson, Beverly Hillsi juuksestilist ja pikenduste ekspert sõnab, et igasuguste juuksepikenduste, aga eriti teibitud pikenduste kandjad peaksid väga ettevaatlikud olema. Sellegipoolest teavad kõik, kes on pikendustega kokku puutunud, et just nende kinnituskohad muutuvad kõige kiiremini mustaks ja vahel kipuvad isegi sügelema.

Gibson soovitab pärast õrna peanaha puhastamist kanda sõrmeotstele veidi rohkem šampooni. Miks? „Nüüd masseeri seda õrnalt juuksepikenduste kinnituskohtadele.“ Kui asi puudutab palsamit, siis soovitab ta seda kindlasti kanda vaid pikenduste otstele, et vältida igasuguste õli baasil valmistatud toodete kogunemist.

Sa ei loputa korralikult

Loputamine võib küll olla juuste pesemise viimane samm, kuid kindlasti pole see eelnevatest vähem oluline. Doug Martucci, juuksestilist ja salongiomanik jagab suurt viga, mida paljud naised just loputamise ajal teevad. „Levinud juuksehooldusmüüdi kohaselt peaksid välja loputama kogu palsami. Ära seda aga mitte kunagi tee,“ soovitab ta. „Kui loputad juustest palsamit välja seni kaua kuni need on kriuksuvalt puhtad, nurjad sellega kogu palsami eesmärgi. Palsam annab juustele sileduse ja kaitse. Kui muretsed, et palsamit mitte ülimalt põhjalikult välja pestes jäävad sinu juuksed rasuseks, loputa veelkord peanahka ning jäta libedam tunne juukseotstesse.“

Kui asi puudutab šampoonitamist, siis kehtib vastupidine. Heidorn selgitab, et peaksid šampooni alati kindlasti põhjalikult välja loputama. „Ära kiirusta juukseid pestes. Šampoonis sisalduvad puhastavad koostisosad on loodud nii, et need panevad juuksekarvad justkui paisuma. Seega kui sinu juustesse jääb pärast pesemist veel šampooni, võivadki juuksed välja näha elutud ning juured tunduda kleepuvad ja rasked. Juuste pusadest lahti harutamine on samuti tunduvalt raskem kui sinu juuksed ei ole siledad. Märgade juuste kammimine põhjustab murdumist. Tee kindlaks, et alati loputaksid šampooni juustest välja põhjalikult.“

Sa ei võta arvesse oma juuste värvi

Värvitud juukseid peab kohtlema teisiti kui naturaalseid juukseid. Need võivad nõuda ka teistsuguseid tooteid ja abivahendeid. Martinez selgitab: „Värvitud juuksed on erinevatele kahjustustele ja tirimistele, mis nende murdumist põhjustavad, veelgi tundlikumad. Väga hea juustesse jäetava palsami ja märja pusasid lahti harutava juukseharja kasutamine, mida iga naine peaks omama, ennetab murdumist ja soovimatuid pusasid. Kui oled juuksed

šampooniga pesnud ja palsamiga turgutanud, piserda neisse siluvat toodet, kammi juukseid ja kasuta märga harja.“

Johnson ütleb, et eriti värvitud juustega naised peaksid tegema kindlaks, et nad soetavad õigeid hooldustooteid. Ta on enda sõnul märganud, et paljud naised investeerivad märkimisväärseid summasid juuksuri juures värvides ja seejärel lähevad ning kulutavad nii vähe kui võimalik hooldustoodetele. Ta usub, et see on väga vale lähenemine. „Ära kuluta sadu eurosid värvile ja sadu eurosid jumestustoodete ning vaid paar eurot suvalisele šampoonile.“

Kohtled märgasid juukseid halvasti

Märjad juuksed on väga haprad ning nende karm kohtlemine põhjustab murdumist, aga veel teisigi probleeme. Seda isegi juhul kui sinu juuksed pole värvitud. Martinez rõhutab siiski märja pusasid lahti harutava juukseharja vajalikkust ning selgitab, et eriti pikkade juuste omanikud peavad märgade juuste eest eriliselt ettevaatlikult hoolt kandma. „Pikkade juustega naised peaksid kindlasti kasutama juustesse jäetavat palsamit ning märga juukseharja, et pusasid ennetada. Vastupidisel juhul riskivad nad sellega, et pusadesse jäänud juukseosad tulevad kammides juuste küljest lihtsalt lahti.“

Ta lisab ka, et on veel üks osa inimesi, kes pusasid ennetavaid tooteid kasutama peaksid. „Need sobivad suurepäraselt ka noortele tütarlastele, kes suhtuvad juuste kammimisse liiga laisalt. Nende juuksed muutuvad samamoodi laste juustest täiskasvanu juusteks ning sellisel muutuva juuksetüübi perioodil lähevad need eriti kergelt pusadesse.“

Martinez märgib: „Väga suur viga on ka see, kui paned märjad juuksed hobusesabasse. Märjad juuksed on kuivadest tunduvalt raskemad, mis põhjustab ebavajalikku tirimist ja murdumist.“

Allikas: The Lis